Co je Via Ferrata?

Via Ferrata, německy Klettersteig, neboli „zajištěná železná cesta“ je populární sport, který skloubil horskou turistiku s lezením na skalní stěny. Jedná se o sport, při kterém se chodí, putuje a lidé tedy hodně zažijí, vidí, jelikož za den urazí velkou vzdálenost a prozkoumají velký kus okolí…

Hlavní výhody Via Ferrata

Hlavní výhodou je, že se díky ocelovému vodícímu lanu, které je nastálo přichycené ke skále, bezpečně dostanete do jinak nepřístupných míst. Díky Via Ferratě snadno vylezete na jinak nedostupná místa, navíc po celou dobu lezení si budete moci užívat ničím nezakrývané výhledy dolů pod sebe a do okolí. Vždy je co obdivovat a na co koukat, jelikož lezeme po skále a hluboko pod vámi se budou rozkládat travnaté svahy, lesy či jezera.

Někdy skála nabízí přírodní úchyty a stupy na nohy a tak je cesta vybavena pouze vodícím ocelovým lanem. Pokud na trase není dost přírodních úchytů či stupů, na Ferratu se přidávají umělé prvky, které umožňují obtížná místa zdolat. Nejčastěji se setkáváme s žebříky, ocelovými trny, borháky, kramle atd.

Nezapomenutelný zážitek

Oproti klasickému venkovnímu horolezení zde můžete mít na sobě pohodlné pohorky, nestrávíte celý den na jedné skále, nýbrž od rána do večera chodíme, a tak máte možnost prozkoumat mnohem více okolí, víc zažít a vidět. Další významnou výhodou je, že není třeba aby dole stál shodně těžký parťák, který vás na laně jistí. Každý lezec Via Ferraty se jistí individuálně a sám tak, že je dvěmi karabinami přichycený k ocelovému lanu, které je nastálo přikotvené ke skále. Při Via Ferrata lezení tedy lezci na skále lezou za sebou, přitom zachovávají mezi sebou bezpečnou vzdálenost, a proto může být celá skupina lezců v jeden moment za sebou na skále.

K některým ferratám se od parkoviště stoupá do strmých svahů až 2 hodiny, pak se leze samotná Ferrata, kdy doba lezení může zabrat i 7 hodin. Po výstupu na vrchol, kde většinou ferraty končí, se pěšky sestupuje delší trasou, většinou oklikou, zpět k parkovišti. Cesta dolů může trvat i 4 hodiny.

Náročnost dle vašeho uvážení

Obtížnosti jsou označovány písmeny od A do F. Čím vyšší písmeno, tím obtížnější trasa. Na obtížnost E a F je třeba mít fyzickou sílu, převážně v rukách, je třeba mít zkušenosti, jelikož cesta může být v převisu a kromě vodícího lana cesta nemusí nabízet další pomocné prvky. Běžný způsob lezení je takový, že lezec využívá všech dostupných prvků, které zajištěná cesta nabízí. Rukami se tedy můžete přitahovat po hlavním ocelovém laně prvky můžete i šlapat. Takový způsob je nejrychlejší styl lezení. Máte-li dost času a jste-li zruční, pak můžete Ferratu vylézt bez užití přídavných prvků tak, že se rukama nebudete přitahovat ocelového lana, nebudete sahat či stoupat si na borháky, kramle či jiné přidané prvky.

Užitečné informace

Nosí se pohodlné vyšší pohorky, nejlepší jsou boty s podrážkou, která má velkou torzní tuhost (když botu uchopíte za špičku a patu, je obtížné ji zkroutit). Boty rozhodně doporučujeme vysoké, aby chránili kotníky, jelikož dolů z Ferraty se většinou chodí v těžkém kamenitém terénu či v suťovém poli.

Pokud nemáte svou vlastní výbavu, rádi vám za poplatek zapůjčíme plnou Via Ferrata výbavu. Našim zaběhnutým bezpečným standardem je: horolezecký sedák, hrudní úvazek, smice na provázání sedáku a hrudního úvazku, ferratová brzda s dvěmi karabinami a tlumičem pádu, odsedávka s karabinou, helma. Na ferraty doporučujeme, abyste měli své dlouhoprsté či 3/4 prsté rukavice.

Pro děti do 150 cm doporučujeme celotělový úvazek (sedák a oddělený hrudní úvazek, který spojujeme smicí, se používá pro dospělé osoby).